Lietuviškos kabutės   

 

Lietuviškos kabutės


Kiekviena kalba turi savitus rašto ženklus. Ne tik raides, bet ir skyrybos ženklus. Pavyzdžiui, graikai vietoj kabliataškio rašo tašką viršuje, ispanai klaustuką arba šauktuką rašo ir sakinio pradžioje, tik apverstus. Didžiausią įvairovę turi kabutės, bet apie tai – toliau. Su šia problema susiduria kompiuterių ir jų programų projektuotojai – jų produktai neturės paklausos valstybėse, kurių rašto ženklų neturės kompiuteris.

Neseniai Briuselyje vyko Europos standartų komiteto konferencija, kurioje buvo svarstomos Europos kalbų ženklų standartai. Organizatoriai paprašė dalyvius atsivežti bent po vieną laikraštį, geriausia dienraštį, kad galėtų pamatyti kaip iš tikrųjų, gyvenime, vartojami įvairių kalbų ženklai, kokios jų rašymo tradicijos. Ir štai čia išryškėjo mūsų laikraščių rašybos skurdas. Pasirodo ne visi mūsų dienraščiai moka parašyti brūkšnį (jį painioja su brūkšneliu), šlubuoja ir aritmetika: ne visi žino, kad centai nuo litų skiriami kableliu. Tačiau didžiausia problema pasirodė esanti su kabutėmis. Kas yra vartęs lietuvių kalbos gramatiką, pasakys, kad lietuviškos kabutės yra tokios „abc“, t.y., atidarančios kabutės primena du mažus devintukus žemai, o uždarančios – du mažus šešetukus aukštai. Šitokias kabutes apibrėžia ir Lietuvos standartai. Tačiau laikraščių redakcijoms tai, pasirodo, nežinoma. Štai „Lietuvos aidas“ ir „Respublika“ rašo angliškas kabutes (“abc”), o „Lietuvos rytas“ – lenkiškas („abc”). Ilgai paieškojus pavyko surasti ir lietuviškas kabutes vartojantį laikraštį – „Lietuvos žinias“. Jį ir nuvežėme į Briuselį, kaip lietuviškos laikraštinės rašybos pavyzdį.

Tiek būnant Briuselyje, tiek pakeliui į namus nusipirkome įvairių laikraščių įvairiomis kalbomis: prancūzų, vokiečių, islandų, danų, švedų, olandų vien tik tam, kad būtų galima įsitikinti, kaip jie rašo savos kalbos skyrybos ženklus ir palyginti su tų kalbų standartais. Tačiau nemažoje šūsnyje laikraščių nepavyko aptikti nė vieno, kuris nesilaikytų savos kalbos rašybos taisyklių.

G.Grigas

V.Tumasonis

Lietuviškos kabutės, Gimtoji kalba, 3, 1999, 23.

 

Į turinį

Į viršų

 

 


Rašykite mums  info@likit.lt
Atnaujinta 2001.12.15 .