lki@lki.lt lki@lki.lt   EN  
   
 

Naujienos


Dešimt naujausių straipsnių >>>

Universalus klaviatūros tvarkyklių paketas „Windows“ sistemoms

Lietuviškos standartinės klaviatūros operacinėje sistemoje „Windows XP“ dar nebuvo. Ją reikėjo parsisiųsti iš interneto ir pačiam įdiegti į kompiuterį. Į naujesnes sistemos laidas ji jau įdėta. Operacinėje sistemoje „Windows Vista“ ji vadinama „Lietuvių nauja“ („Lithuanian New“), o sistemoje „Windows 7“ – „Lietuvių standartinė“ („Lithuanian Standard“). Deja abiejų sistemų klaviatūrose yra klaidų. Svarbiausia jų – neveikia komandų klavišų deriniai su raidėmis F, Q, W ir X.

„Vistai“ tiko minėtos klaidos neturinti „Windows XP“ klaviatūros tvarkyklė. Dabar iš tinklalapio ims.mii.lt/klav/tvarkyk.html jau galima parsisiųsti universalų paketą „kbdlts10“, kuriame yra tvarkyklės visoms trims sistemoms („Windows XP“, „Windows Vista“, „Windows 7“), o taip pat jų 32 ir 64 bitų versijoms. Pakete esanti diegimo programa atpažįsta kompiuteryje veikiančią operacinę sistemą ir įdiegia jai tinkamą tvarkyklę, pavadintą „Lietuvių standartinė 2010“.

2010-05-15

Vyksta SMS žinučių siuntimo lenktynės

Lenktynių pusfinaliai vyksta kovo 22 – gegužės 15 d. įvairiuose Lietuvos miestuose, finalas – Vilniuje gegužės 19 d. Dalyvauti gali bet kas. Dalyviai lektyniaus, kas greičiausiai ir be klaidų telefonu „Nokia N79“ surinks SMS žinutę:
Ančiasnapis – tai monotipinės ančiasnapių genties žinduolis. Tai unikalus Australijos žemyno gyvūnas, turintis panašų į anties snapą, plėvėtas kojas ir panašią į bebro uodegą.

Išsami informacija apie lenktynes skelbiama PILDYK SMS lenktynės 2010 tinklalapyje.

2010-03-23

P. S. Lenktynių rezultatai paskelbti straipsnyje "PILDYK SMS lenktynių" finale - naujas greitojo SMS rašymo rekordas

2010-05-28

SMS žinučių siuntimas iš interneto svetainės

Pradėjo veikti lietuviškų SMS žinučių siuntimo į mobiliuosius telefonus paslauga iš interneto svetainės www.sms4you.lt. Tokią paslaugą teikiančių svetainių yra ir daugiau (žr. sk. Rašmenys –> Žinutės). Tačiau šioje viskas padaryta iki galo, nereikia papildomų nustatymų, kad būtų galima rašyti lietuviškai, nėra pavojų, kad lietuviški rašmenys būtų sugadinti. Žinutes galima rašyti ir kitomis kalbomis, siųsti į daugelį valstybių, kurių netrumpas sąrašas pateiktas svetainėje. Teikiama ir daugiau palaugų: žinučių siuntimas į telefonus iš programos „MS Outlook 2007“, žinučių siuntimo integravimas į informacinę sistemą.

2010-03-18

Neteiktini žodžiai

Atnaujintas šios svetainės skyrelis Neteiktini žodžiai. Skyrelis papildytas 30-čia naujų žodžių, pašalinti keli nebeaktualūs žodžiai. Naujus žodžius pateikė Eglė Dumšienė.

2010-03-01

Lietuvybė kompiuteriuose ir telefonuose

Apie lietuvybę kompiuteriuose ir telefonuose vasario 1 d. LTV laidoje „Labas rytas“ kalbėjo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė. Sakė, kad kompiuterių programų vertimu į lietuvių kalbą buvo susirūpinta pavėluotai ir dėl to dabar turime problemų. Pagyrė „Nokia“, pasidžiaugė, kad „Sony Ericsson“ eina geru keliu ir nauji telefonai jau neturi problemų su lietuviškais rašmenimis SMS žinutėse. Minėjo, kad bendravo su jų atstovybe. Atkreipė dėmesį, kad lietuviškų rašmenų nenaudojimas žinutėse daro neigiamą įtaką jaunimo, ypač mokinių, kalbai apskritai. Užsiminė, kad el. pašte lietuvybės problemų techniškai jau nėra, bet pastebėjo, kad nelietuviškais rašmenimis parašytų laiškų dar gauna netgi iš valstybės institucijų...

2010-02-03

Apginta disertacija iš programinės įrangos lokalizavimo

2009 m. gruodžio 28 d. Matematikos ir informatikos instituto doktorantė Tatjana Jevsikova apgynė disertaciją „Internetinės programinės įrangos lokalizavimas“.

Išsamiau >>>

2009-12-29

Interneto sričių vardai visomis Europos Sąjungos oficialiomis kalbomis

Nuo 2009 m. gruodžio 10 d. 10 val. Grinvičo laiku interneto aukščiausiojo lygio srityje eu pradėti registruoti sričių vardai visų 23 oficialių Europos Sąjungos kalbų rašmenimis. Pavyzdžiui, galimi tokie vardai: ačiū.eu, pärnu.eu, łatwość.eu. Jie vadinami internacionalizuotaisias sričių vardais (IDN, angl. Internationalization Domain Name).

Europos interneto sričių registro svetainėje EURid skelbiama, kad per pirmąją valandą eu srityje buvo užregistruoti 38172 internacionalizuotieji vardai iš 9 valstybių: Vokietijos, Čekijos, Prancūzijos, Liuksemburgo, Lenkijos, Belgijos, Didžiosios Britanijos, Graikijos ir Švedijos.

2009-12-11

Lokalizuotų interneto svetainių kalbos problemos

Tai straipsnis, kuriame pateikiama penkių stambesnių automobilių gamintojų svetainių, skirtų Lietuvos lankytojams, apžvalga. Nagrinėjama, kokie kalbos trūkumai išryškėja lokalizuotose interneto svetainėse. Pateikiama ne tik kalbos normų pažeidimų pavyzdžių, bet ir siūlomi redagavimo variantai. Tai patarimai, naudingi ir užsieninių svetainių lokalizuotojams, ir originalių lietuviškų kūrėjams.

Visas straipsnis: J. Adomavičiūtė. Lokalizuotų interneto svetainių kalbos problemos // Gimtoji kalba, 2009, Nr. 8, p. 11–17.

2009-08-30

12 interneto sveikinimų svetainių

Taip pavadintoje recenzijoje nagrinėjama atvirukų siuntimo svetainių kalba: kaip jų tinklalapiai „kalba“ su atviruko siunteju, kokius sveikinimų tekstus siūlo siųsti ir ar teisingai juos persiunčia, kaip adresatui praneša, kad jo vardu gautas atvirukas. Pastebima, kad siuntėjo parašytus arba pasirinktus tekstus visos svetainės persiunčia teisingai. Vadinasi, čia techninių problemų nėra. Tačiau svetainių šeimininkų parengtuose tekstuose pasitaiko nemažai rašybos ir stiliaus klaidų. Yra svetainių, siunčiančių išvis neraštingai parašytus, be savitųjų lietuviškų raidžių (šveplus), pranešimus atvirukų gavėjams.

Recenzijoje aptariamos bendros visų svetainių problemos, ir kas gero ar blogo pastebėta atskirose svetainėse. Čia išvardysime tik geresnes svetaines:
pval.delfi.lt/pooh;
atvirukas.lt;
www.day.lt/atvirukai;
www.sveikinu.lt;
zebra.lt/pramogos/atvirukai.

Visas straipsnis: A. Juškevičienė, R. Urnėžiūtė. 12 interneto sveikinimų svetainių // Gimtoji kalba, 2009, Nr. 6.

2009-07-15

Nauja interneto naršyklės „Mozilla Firefox“ laida 3.5

Birželio 30 d. išleista nauja interneto naršyklės „Mozilla Firefox“ laida 3.5. Ji lokalizuota daugiau kaip septyniasdešimčiai kalbų. Tą pačią dieną išleistos visų kalbų, tarp jų ir lietuvių, versijos kartu su originalia angliška versija. Išsamiau.

2009-07-01

Kokio lygio Jūsų kompiuterio lietuviškumas?

Tokią apklausą gegužės mėn. paskelbė interneto svetainė „Lietuvių kalba informacinėse technologijose". Visas straipsnis Kokio lygio Jūsų kompiuterio lietuviškumas?

2009-06-10

Internetas lietuviškėja

2009 m. kovo 30 d. suėjo penkeri metai kai buvo pradėti registruoti lietuviški interneto sričių vardai, turintys raidžių su diakritiniais ženklais. Pradžioje jų skaičius augo labai pamažu, nes buvo problemų su interneto naršyklėmis. Jeigu „Mozilla“, „Firefox“ ir „Opera“ tokius vardus pripažino, tai naršyklėms „Internet Explorer“ iki 6 versijos reikėjo iš interneto parsisiųsti programos papildinį. Situacija iš esmės pagerėjo, kai 7-ai šios naršyklės versijai, išleidžiamai nuo 2006 m., tokio papildinio nebereikėjo.

Svetainės www.domreg.lt statistika skelbia, kad aukščiausiojo lygio srityje lt praėjus penkeriems metams nuo registravimo pradžios turėjome 1037 vardus, kuriuose yra raidžių su diakritiniais ženklais, pavyzdžiui, www.žalgiris.lt, www.ulevičius.lt, klaipėda lt, mažylis.lt. Tai sudaro apie vieną procentą visų užregistruotų. Dabar vienas toks vardas užregistruojamas maždaug kas antrą dieną. Juos pasirenka naujų svetainių steigėjai, arba jais pervadina „šveplus“ esamų svetainių vardus tų svetainių šeimininkai.

2009-04-01

Šventiniai sveikinimai ir mažaraščiai

Švenčių metas. Kiekvienas gauname pluoštą sveikinimų. Malonu paskaityti gražius linkėjimus, pasigrožėti atvirukais... Štai šv. Kalėdų proga iš www.sveikinimai.com gavau tokį pranešimą: „Pranesame, kad Romas Jums siuncia sveikinima...“. Kas antrame žodyje rašybos klaida!

Visas straipsnis Šventiniai sveikinimai ir mažaraščiai.

Jei radote daugiau šią paslaugą teikiančių „švepluojančių“ tarnybų, rašykite adresu likit@ktl.mii.lt.

2009-01-15

Seminaras „Lietuvių kalbos vartojimas informacinėje visuomenėje“

2008 m. gruodžio 9 d. vykusio seminaro „Lietuvių kalbos vartojimas informacinėje visuomenėje“ pateiktis rasite tinklalapyje Nuorodos –> Seminarai.

Kviečiame apsilankyti atnaujintoje svetainėje „Atvirosios technologijos“

Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės atnaujino svetainę „Atvirosios technologijos“, kurią galima rasti adresu: atviraskodas.ivpk.lt. Svetainėje talpinama informacija apie atviruosius standartus, laisvąsias licencijas bei Komiteto vykdytus projektus. Kviečiame apsilankyti Svetainėje ir sudalyvauti apklausoje, pareiškiant savo nuomonę apie tai, kokią programinę įrangą labiausiai norėtumėte naudoti lietuvių kalba.

Žurnalas „Computer Bild Lietuva. Patarėjas“ reguliariai skelbia informaciją apie sulietuvintas programas

Tai vienintelis lietuviškas žurnalas, kuris kiekviename numeryje skelbia informaciją apie naujas sulietuvintas programas arba jų versijas. Lietuviškas programas žurnale lengva pastebėti – jos pažymimos lietuviškos vėliavėlės piktogramomis.

Prie kiekvieno žurnalo numerio pridedamas kompaktinis diskas su aprašytų programų diegimo paketais.

Dešimt naujausių straipsnių

R. Umbrasas. Nebijokime nūsų kalbos raidžių. 2010-06-22.
A. Juškevičienė. Santrumpos informatikoje. Kaip jas tarti? // Veidrodis, 2010-05-19.
M. Jackevičius. Dauguma lietuvių tikina SMS ir el. laiškus rašą lietuviškai // Delfi.lt, 2010-03-15.
G. Grigas. Pasiutęs siuntimas // Gimtoji kalba. 2010, Nr. 2, p. 32.
M. Jackevičius. Jaunimo rašysenoje tekstai tampa „textais“, vasaris – „wasariu“ // Elektronika.lt, 2010-02-08.
G. Grigas. Ar mobiliųjų paslaugų teikėjai raštingesni negu jų klientai? // Gimtoji kalba. 2010, Nr. 1, p. 32.
A. Rimkutė. Žurnalo „Computer Bild Lietuva“ kompiuterijos terminai // Gimtoji kalba. 2010, Nr. 1, p. 9–13.
G. Grigas. Programinės įrangos lietuvinimas 2009 metais // Veidrodis. 2010-01-28.
G. Grigas. Kaip versti keistus žodžius // Gimtoji kalba. 2009, Nr. 12, p. 9–12.
Apginta disertacija iš programinės įrangos lokalizavimo. // LIKIT, 2009-12-28; Elektronika.lt, 2009-12-28.
Kelių žvaigždučių Jūsų kompiuterio lietuviškumas? // Veidrodis, 2009-06-01.
 


Šis sąrašas nuolat atnaujinamas.
Ankstesnius straipsnius, suskirstytus pagal tematiką, galima rasti svetainės skyriuje Nuorodos -> Straipsniai.



 

 
   
 
© 2001–2014 Lietuvių kalbos institutas
Atnaujinta 2010-02-25