lki@lki.lt lki@lki.lt   EN  
   
 

Nebijokime mūsų kalbos raidžių

Anksčiau elektroniniu paštu susirašinėjantiems lietuviškai reikėjo išmanyti pašto programos derinimą ir turėti specifinių žinių apie teksto koduotes, pašto programų derinimo nuostatas. Tik kai kurios programos gebėdavo tinkamai užkoduoti siunčiamus laiškus, o gautus, teisingai parodyti. Neretai pašto programas reikėjo tam paruošti – parinkti laiškų siuntimo ir rodymo koduotes, nes numatytosios parinktys buvo skirtos tiems, kas susirašinėja angliškai. Kai kuriose programose buvo teksto kodavimo klaidų. Tada internete atsirado pašto programų pritaikymo lietuviškam susirašinėjimui instrukcijos pvz., http://www.liks.lt/elpaliet, nes savarankiškai surasti programos derinimo nuostatas, teisingai pasirinkti teksto koduotes be tokių instrukcijų buvo per sudėtinga.

Laikui bėgant ir plečiantis interneto naudotojų ratui, programuotojai vis daugiau dėmesio skyrė daugiakalbystei ir šiuo metu kiekviena solidesnė pašto programa ne tik teisingai parodo įvairiomis kalbomis rašytus ir įvairiomis koduotėmis siųstus laiškus, bet ir nereikalauja jokio papildomo derinimo. Dabartinės pašto programos pačios parenka tinkamą teksto koduotę. Vis daugiau programų turi ir lietuvišką sąsają bei lietuviško teksto rašybos tikrinimą.

Laikai, kai lietuviškai susirašinėti buvo sudėtinga ir netgi drąsu, baigėsi ir dabar tikrai nereikėtų vengti lietuviškų raidžių. Tinkamos programos nesudaro jokių susirašinėjimo problemų. Tikriausiai Jūs tokią jau ir dabar naudojate. Šiandien operacinių sistemų numatytosios ar siūlomos pašto programos („Windows Mail“, „Windows Live Mail“, „Apple Mail“, „Evolution“, „Kmail“, „Thunderbird“) numato susirašinėjimą lietuvių kalba. Problemų nėra ir tokiose populiariose programose kaip „Microsoft Office Outlook“, naršyklinėje „Gmail“. Tik „Outlook Express“ naudotojams vertėtų ją pakeisti kita, pavyzdžiui, „Windows Live Mail“ arba „Thunderbird“.

Kartais dar pasitaikantys raidžių iškraipymo atvejai laikytini kompiuterinių sistemų gedimu. Tokios sistemos turėtų būti kuo greičiau taisomos.

Jei vis dar esate įpratę vengti lietuviškų raidžių, pabandykite atsikratyti šio žalingo įpročio.

Rytis Umbrasas 

 
   
 
© 2001–2014 Lietuvių kalbos institutas
Atnaujinta 2010-02-25