lki@lki.lt lki@lki.lt   EN  
   
 
LIKIT » Rašmenys » Lietuviški rašto ženklai elektroniniame pašte

Rašmenys » Lietuviški rašto ženklai elektroniniame pašte


Techninių kliūčių vartoti lietuvių kalbos (ir kitų kalbų) abėcėlės raides elektroniniame pašte iš esmės nėra. Jei paštu besinaudojantis žmogus susiduria su kokia nors problema, tai liudija, kad jis pats yra pasirinkęs netinkamą pašto programą, žiniatinklio tarnybą arba nekvalifikuotai jas naudoja.

Lietuvoje naudojamos labai įvairios ir skirtingų firmų sukurtos pašto programos, tuo tarpu kitose srityse (tarkim, raštinės programų) įvairovė daug mažesnė ir suderinamumas geresnis. Nemažai pašto programų skirtos JAV ir Vakarų Europai ir visiškai netinka lietuvių kalbai, tačiau kai kurie interneto paslaugų teikėjai jas neatsakingai siūlo savo klientams.

Elektroniniu paštu, skirtingai nuo daugelio kitų programų, nėra prasmės naudotis pavieniui – elektroniniais laiškais su kitais žmonėmis keičiamasi tik naudojantis kompiuterine įranga. Vadinasi, visų korespondentų programos turi būti tinkamai suderintos – tam skirti laiškų perdavimo ir koduočių standartai.

Standartai yra tobulinami ir keičiami, tad pašto programos turi leisti pasirinkti reikiamą koduotę. Kai kurie gamintojai nepakankamai operatyviai atsižvelgia į standartų pasikeitimus. Programinėje įrangoje dažnai pasitaiko įvairių klaidų, kurios ne visuomet greitai ištaisomos. Įdiegus programą būtina ją pritaikyti darbui – nustatyti tinkamas kalbos (koduotės) bei šriftų parinktis tiek gaunamiems, tiek siunčiamiems laiškams. Tinkamos parinktys gali išsiderinti, kai atsakinėjame į laiškus, gautus iš nesutvarkytų programų.

Kompiuterį pritaikyti savo poreikiams geba toli gražu ne kiekvienas jo naudotojas, tad dažnai prireikia kvalifikuotų specialistų pagalbos. Deja, dalies kompiuterių administratorių kvalifikacija šioje srityje gana paviršutiniška, tad jie dažnai įtikinėja, kad elektroniniu paštu lietuviškai (skirtingai nuo kitų kalbų!) susirašinėti neįmanoma, ir yra linkę diktuoti savąjį suprimityvintą žargoninį rašymo stilių.

Kaip susitvarkyti el. pašto programą?

Geriausia pasirinkti tokią programą, kurios visai nereikia papildomai derinti, t. y. ją įdiegę galėtume iš karto rašyti lietuviškai ir būti tikri, kad visi mano laiškus matys neiškraipytus.

Lietuviškus (ir kitų kalbų) laiškus tvarkingai persiunčia sulietuvintos el. pašto programos „Mozilla Thunderbird“, „Scribe“, „Microsoft Outlook 2003“, naršyklių „Opera“ ir „Mozilla“ pašto dalys, žiniatinklio pašto tarnyba „Gmail“. Siūlytume apsilankyti nurodytuose tinklalapiuose ir pasirinkti labiausiai atitinkančią jūsų poreikius.

Pasirenkant kitą programą (ar naudojantis pasenusia programos versija), svarbu įsitikinti, kad ta programa taisyklingai rodytų laiškus, išsiųstus ISO 8859-13, „Windows-1257“, UTF-8 ir ISO 8859-4 koduotėmis, bei sugebėtų išsiųsti laiškus „Windows-1257“ arba ISO 8859-13 koduote.

Naujausią informaciją apie elektroninio pašto programų pritaikymą lietuviškiems laiškams persiųsti galima rasti Viktoro Dagio ir Ryčio Umbraso tvarkomame tinklalapyje www.liks.lt/elpaliet/.

Jei norite pasitikrinti, ar Jūsų naudojama (ar ketinama pasirinkti) el. pašto programa ar žiniatinklio pašto tarnyba tinka susirašinėti lietuviškai, iš tinklalapio http://lietuvybe.akl.lt/testas išsiųskite sau įvairiomis koduotėmis parengtus laiškus ir pamatysite, kaip Jūsų programa juos rodo.



 

 
   
 
© 2001–2014 Lietuvių kalbos institutas
Atnaujinta 2010-02-25